דף לקהילה - חודש אוקטובר

דף לקהילת שיטים דרכא – חודש אוקטובר

שלום לכולם,

תקופת "אחרי החגים" הסתיימה ואנו שבים לשגרת למידה מבורכת.

במהלך החודש הראשון ללימודים, התלמידים חזרו לשגרת ביה"ס, התרגלו לאכיפת הכללים והנהלים הישנים. בצד הלמידה השוטפת תלמידינו היו עסוקים בפעילות ערכית עניפה:

תלמידי שכבת יא' פתחו את שנת הלימודים ב-4 ימי אימונים במסגרת גדנ"ע חיל האוויר. זו הפעם הראשונה שתלמידי תיכון שיטים דרכא נחשפים לאפשרויות הטמונות בחיל האוויר כחלק מהכנתם לשירות משמעותי. בהמשך השנה יעברו התלמידים עוד מספר ימי הכנה לקראת השירות הצבאי ( כולל הכנה להורים).

תלמידי שכבת יב' והוריהם השתתפו ביום הכנה לקראת המיונים לשנות השרות ולמכינות. על מנת לא לפגוע בלימודים השוטפים, התקיימה הפעילות ביום ששי . בפעילות לקחו חלק מספר מורות מבית הספר לצד מחלקת הנוער ובוגרי ביה"ס אשר שיתפו את התלמידים בחוויותיהם. אני מבקשת להודות למורות שהובילו יום משמעותי זה: טליה עדי, דלית הראל-אבוחצירה, מעין זינגר, ענת דדון ולילך גינת.

אירחנו שתי נבחרות במסגרת הסיבוב הראשון של אליפות בתי ספר בכדורסל. תלמידי נבחרת הכדורסל של בית הספר התמודדו מול נבחרות בית ספר בשדה בוקר ובית ספר גולדווטר מאילת ואף הצליחו לעלות לסיבוב הבא. בסיבוב השני שיחקו  מול נבחרת אשל הנשיא ונבחרת תיכון רגר מבאר שבע וסיימו את השתתפותם בטורניר.

קיימנו תרגיל פינוי בית-ספר כתוצאה מרעידת אדמה. במהלכו "העלמנו" את אחד התלמידים. הצוות היה ערני ושם לב להיעדרותו. במהלך השנה נקיים תרגילים נוספים, ונבחן את היערכותנו למקרי חרום למיניהם.

את חגי תשרי ציינו במספר אופנים:  בלמידה במסגרת שיעורים שונים בכיתות, הרב בלוי נפגש עם כל תלמידי בית הספר ואמר מספר מילים על החגים, תלמידי שכבת ט' בנו סוכה בית-ספרית לרווחת כלל תלמידי בית הספר ותלמידי שכבת י' סייעו לתושבי הערבה בני הגיל השלישי בעין יהב ובספיר לבנות ולקשט את סוכותיהם, במסגרת שתופי פעולה עם הקהילה.

עם חזרתינו ללימודים בתום חופשת סוכות, ביום ראשון 15/10/17 אנחנו חוזרים לשגרת לימודים רציפה בת כחודשיים. זהו זמן משמעותי מבחינה לימודית ונוכחותם הרציפה של התלמידים חשובה ביותר.

לאחרונה קיימנו חשיבה , בשיתוף עם רז- מנהל בית הספר היסודי, אילת- מנהלת המתנ"ס ורפי – האחראי על ההסעות בדבר האפשרות לקצר את יום הלימודים ע"י הצמדת שיעורים וצמצום ההפסקות. לאחר בחינה מדוקדקת של הנושא אני שמחה לבשר כי כבר מיום ראשון, תופעל מערכת צלצולים חדשה. לוח הצלצולים מפורסם באתר בית הספר (ומצ"ב לנוחיותכם). אין לי ספק שיהיה קצת קשה להתרגל לשינוי, אך בסופו של דבר – התוצאה תהיה לרווחת כולנו. חשוב שתשוחחו עם הילדים בבית על הצד החיובי של פעולה זו: הגעה מוקדמת יותר הביתה, צמצום ההפסקות הקצרות, אשר פעמים רבות מזמנות מעשי שטות ומצד שני הארכת ההפסקה הגדולה .

עם חזרתנו נכנסת לתקפה גם מערכת לימודים חדשה . קלטנו לשורותינו מספר מורים חדשים, ובזכותם הצלחנו לייצב את מערכת השעות באופן מיטבי: רן מעוז אשר משלים לימודי תאר ראשון ותעודת הוראה בגיאוגרפיה. רן ילמד גיאוגרפיה בשכבות ז-ח, רוית אבקסיס – בוגרת בית-ספרינו, הצטרפה לאחרונה לצוות המתימטיקה. רוית בוגרת תאר ראשון ותעודת הוראה בכמיה ואף לימדה בעבר מתימטיקה, כמיה ומדעים כמורה חיילת. רוית תחליף את נופר שנמצאת בשמירת הריון. מאחלת לנופר תקופה שלווה ורגועה. מחכים לשובה, לאחר חופשת הלידה. בן זינדורף – עושה בימים אלה הסבת אקדמאים להוראה אנגלית במכללת דוד ילין. בן נקלט לשורותינו לאחרונה, הוא יתגורר במושב עידן וילמד אנגלית ברוב הכתות. המפגשים הראשונים של התלמידים עם בן היו חיוביים ביותר. אני מאחלת לבן קליטה קלה ונעימה בערבה. לאחר חופשת החגים חוזרות אלינו טלי עמיר, שתחזור באופן הדרגתי ללמד וחן קליין שתחזור באמצע נובמבר. שמחים מאד ומאחלים  להן חזרה נעימה. זה המקום להודות לכלל הצוות על ההירתמות להחלפת המורים שהיו החסרים בתחילת השנה . וכמובן לכרמית קנטור-בן אליהו על עבודתה המקצועית , האינטנסיבית לבנית מערכת השעות ולוח הצלצולים.  בזכות הראיה הכוללת שלה, והבנת צרכי המורים והתלמידים אנו זוכים למערכת מסודרת וכל תלמיד זוכה למענה לו הוא זקוק.

ומה עוד צפוי לנו בתקופה הקרובה?

ב-19/10 – חגי מעלות בכל הערבה. בתיאום עם מח' החינוך של המועצה לא יתקיימו לימודים סדירים ביום זה. צוות ביה"ס יקדיש את היום ללמידה פנימית שלנו.

בקרוב יפורסם לוח המבחנים למחצית זו.  מבחני המחצית הם אחד מכלי ההערכה שיש בידינו ומהווים מרכיב חשוב בציון בתעודה. אצל תלמידי יא-יב הם מהווים חלק חשוב מציון ההגשה לקראת בחינות הבגרות. נוכחות התלמידים והיבחנותם במועד שנקבע חשובה מאד ומקלה על ההתמודדות. חשוב לציין כי תלמיד זכאי להיבחן במועד ב' רק אם היעדרותו ממועד א' מוצדקת (מחלה, טסט, צו ראשון). אנא עודדו את ילדיכם להשתתף במבחנים במועד א'.

עם כניסתנו לתקופה אינטנסיבית של למידה ומבחנים אני מזכירה את פרויקט "שיעורים פרטיים" של משרד החינוך. בפרויקט זה , התלמיד יוצר קשר עם מורה שהוא בוחר (ממאגר מורי משה"ח הנמצא באתר שיעורים פרטיים) ומקבל ממנו שיעור פרטי ללא תשלום. דרך פרויקט זה ניתן לקבל שיעורים במתימטיקה, אנגלית ולשון לתלמידי החטיבה העליונה. להלן קישור לאתר  שיעורים פרטיים ברשת . (נמצא גם בתוך אתר המשוב).

ב-1/11 מציינים במערכת החינוך את יום הזיכרון לרצח יצחק רבין. אצלנו תתקיים פעילות בשיתוף עם מחלקת הנוער . בנוסף לכך יתקיים טקס בהובלת שכבת י'.

בשבוע הראשון של חודש נובמבר , בתאריכים 7-9/11 יצאו כל תלמידי בית הספר לטיולים השנתיים.   תלמידי ז-ט, י-יא יטיילו בגליל העליון ותלמידי יב' , כמיטב המסורת,  יטיילו בהרי אילת. אני מבקשת להודות לעדי קינן, רכזת הטיולים על ארגון הטיולים , על התיאומים  מול נותני השרות השונים . כמו-כן אני מבקשת להודות לוועד ההורים אשר נרתם, כמידי שנה לעזור בגיוס הורים, במינהלות ובכל פרט שצריך. אני רואה בטיול השנתי, גולת הכותרת של שנות ילדיכם בבית הספר ומקווה מאד לראות את כל תלמידי בית-הספר לוקחים חלק בטיולים השנתיים.

במסגרת פסטיבל הסרטים המתקיים בערבה, תלמידי יא-יב של מגמת קולנוע וטלוויזיה ייקחו חלק ביומיים של סדנאות המיועדות לתלמידי מגמות תקשורת מרחבי הארץ. אין לי ספק כי השתתפות התלמידים בסדנאות אלה, יהווה חלק משמעותי מלימודי התחום.

זה המקום להזכיר את חשיבותם של תשלומי ההורים, לקיומן של הפעילויות השונות. הורים אשר ידם אינה משגת, וזקוקים למלגת סיוע, מתבקשים להעביר לביה"ס פניה בכתב בצירוף תלושי שכר של שני בני הזוג. במידה והינכם עצמאים, יש לצרף למכתבכם אישור של רו"ח. את המכתבים נא להעביר לביה"ס עד יום חמישי 26/10.

בקרוב יתחילו לצלם בערבה צילומי סרט עלילתי של מאור זגורי. לאחרונה פנו אלי מצוות ההפקה בבקשה להשתתף בצילומי הסרט. אני מאמינה שיש כאן הזדמנות לתלמידינו לחוות חוויה מיוחדת ובוחנת את ההיבטים המשפטיים של הנושא. לאחר שאקבל את כל האישורים הנדרשים איידע את התלמידים וההורים הנוגעים בדבר. צילומי הסרט יתקיימו במהלך חודש נובמבר ונשתדל מאד לא ישבשו יותר מדי את הלמידה הרציפה.

לסיום , אנא רשמו לפניכם את התאריכים הבאים:

16/11 – יום הכנה לשירות משמעותי לתלמידי יא-יב הכולל פעילות כושר, שיח ערכי ופאנל תפקידים. הפעילות מתקיימת בשיתוף מחלקת הנוער ומחלקת הביטחון של המועצה שמקשרת אותנו לגדוד המשרת באזור.

4/12 – בשעות הבוקר במסגרת "סל תרבות" התלמידים יצפו בהצגה "מייד אין יזראל". החל מהצהרים – יום ההורים למחצית א'.

מאחלת לכולנו שנה פורייה, ברוכת אירועים מעניינים ומשמעותיים.

דיתה בראונשטיין

מנהלת בית-הספר